OCHRANA BUDOV PROTI PTACTVU

Ochrana budov proti ptactvu

Dnešní městská populace holubů se vyvinula z holuba skalního (Columba livia) a jsou pro lidi významným zdrojem alergenů (roztoči) a mohou být též zdrojem některých zoonoz (onemocnění přenosná ze zvířat na člověka - ptačí tuberkolóza, klíšťová encefalitida ornitóza a salmonely), nemocní a uhynulí holuby se stávají snadnou kořistí kočky domácí a ta může dále nákazu přenášet na člověka a další zvířata. Velké škody také způsobuje velká populace holubů ve městě na fasádách budov jednak jejich znečištěním trusem, který vydává s deštěm silnou kyselou reakci a dále i vyzobáváním drobných kaménků z fasád, kterými si pomáhají rozmělňovat v žaludku potravu.

Zdravotní rizika

V hnízdech holubů zpravidla přežívá celá řada druhů roztočů (0,3 - 0,5 mm). Za zdroj potravy jim slouží hostitelova krev a některým druhům organické zbytky (trus a zbytky peří atd.). Roztoči jsou také součástí prachu, který je roznášen po objektu, ale i po jeho okolí a může působit jako alergen. S počtem holubů uhnízděných v daném objektu (uhynulí jedinci vrstvy trusu...)je i větší pravděpodobnost výskytu alergických reakcí. Klíšťák holubí (argas reflexus) je nejnápadnějším, až 9 mm dlouhým roztočem v hnízdech holubů. Klíšťáci se zpravidla ukrývají v trámech krovů či v puklinách zdiva. Jejich aktivita se projevuje hlavně v noci kdy pronikají i nepatrnými skulinami do obytných částí kde se jejich hostitelem může stát člověk u citlivějších jedinců se mohou projevit alergické reakce v podobě svědící pokožky, které může přetrvat i několik týdnů. Šíření alergogenních roztočů a znečišťování budov jsou hlavní důvody k redukování stavů zdivočelých holubů ve městech.

Prevence

Řešení problému s přemnoženou populací holubů ve městech je:

-preventivní(neusmrcuje jedince)

-represivní(usmrcuje jedince)

Preventivní metoda je instalace dissuasivní ochrany, která zabraňuje holubům v sezení na římsách a dalších místech na fasádách objektů a zasíťování půdních oken a světlíků proti vniknutí a následné možnosti uhnízdění holubů. Represivní metody jsou odchyt holubů do sítí a následné humánní usmrcení jednotlivých jedinců, které splňuje zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Nejdůležitějším krokem v boji proti populaci městským holubům zůstává ochrana objektů pomocí instalace dissuasivní ochrany a především ochrana půdních prostorů spočívající v zabránění vniknutí holubům (zasíťování světlíků a půdních oken a opravy střech).

Nabídka a cenová kalkulace

Montujeme a prodáváme hrotové, síťové systémy zabraňující hlubům, jiřičkám a dalšímu ptactvu k uhnízdění.

Cenová nabídku vám zpracujeme dle vašich požadavků.

KONTAKT

Kontaktujte nás

Napište nám prostřednictvím formuláře nebo nám zavolejte.

Image

603 253 673

603 253 673

Všebořická 425/4, Ústí nad Labem

©2024 DDDK | Všechna práva vyhrazena | Osoba zapsána v živnostenském rejstříku | IČ: 00950033 DIČ: CZ7705102900